O kapele Smokie

Počátky kapely SMOKIE se datují do roku 1965, kdy na gymnáziu v anglickém městě Bradford vznikla skupina v čele se zpěvákem Chisem Normanem. Kapela několikrát změnila svůj název – Yen, Essence, Elizabethans, Smokey, až v polovině 70. let zvolí název Smokie, pod kterým vystupují dodnes. 

Smokie v prvních letech své existence vystupovali pouze v malých klubech v okolí svého bydliště. Brzy však jejich popularita začala stoupat, vydali několik singlů, absolvovali různá televizní vystoupení i menší turné. V roce 1975 si mladých muzikantů všimnul vlivný producent Nicky Chinn a ujal se jich. Smokie vydali své debutové album a následně ovládli světové hitparády! První singl nového alba „If you think you know how to love me“ se brzy stal hitem, následovalo s obrovským úspěchem „Don´t play your rock´n´roll to me“ a Smokie se rychle zařadili ke světové hudební elitě a takovým hvězdám 70. let, jako jsou Pink Floyd, Led Zeppelin nebo Rolling Stones!

Za svou existenci glam rockoví Smokie vydali přes dvě desítky studiových alb, nechybějí samozřejmě ani kolekce největších hitů a živá alba. Od roku 1996 skupinu tvoří: Mike Craft (hlavní zpěv, kytara), Mick McConnell (hlavní kytara, zpěv), Terry Uttley (basová kytara, zpěv), Steve Pinnell (bicí nástroje), Martin Bullard (klávesové nástroje).

SUZI QUATRO

Suzi Quatro, vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio je americká zpěvačka a baskytaristka, která se narodila v Detroitu, Michigan, USA. V roce 1964 (ve svých 14 letech) založila se svými sestrami skupinu Suzi Soul & The Pleasure Seekers. V roce 1965 jim vyšel první a roku 1966 druhý singl. V roce 1967 pracovaly a vystupovaly ve Vietnamu. V letech 1968-1970 vedla se svou sestrou Nancy skupinu Cradle.
V roce 1970 cestovala do Anglie na pozvání producenta Mickieho Mosta a o dva roky později jí vyšel 1. singl – Rolling Stone. Roku 1973 vyšel 2. singl – Can The Can (od autorské dvojice N. Chinn – M. Chapman). Ten obsadil 1. příčku anglické hitparády. Zpěvačka se stala hvězdou hard rocku.
Sestava stejnojmenné kapely – Suzi Quatro (zpěv, basová kytara), Len Tuckey (zpěv, kytara), Dave Neal (zpěv, bicí nástroje), Alastair McKenzie (zpěv, klávesové nástroje), Mike Deacon (klávesové nástroje) – fungovala od roku 1973. Následovaly další hity, například 48 Crash (1973) nebo Devil Gate Drive (1974, 1. v Anglii). Po jisté pauze měla další velký hit v roce 1978 – If You Can´t Give Me Love. V této době se výrazně přikláněla k popu. Hitem se stal i duet s Chrisem Normanem – Stumblin‘ In (1979). Kromě koncertů se občas objevuje v hereckých rolích (například seriál Happy Days). V roce 1979 vystoupila v pražské Sportovní hale. Koncertuje dodnes.